5 tradičních karlovarských produktů, které musíte ochutnat

Publikováno: 2. června 2023 | Autor: Petr Svoboda | Kategorie: Gastronomie

BECHEROVKA

Úvod

Karlovy Vary nejsou známé jen svými léčivými prameny a nádhernou architekturou, ale také řadou tradičních produktů, které mají hluboké kořeny v historii města. V tomto článku vám představíme pět karlovarských specialit, které byste při návštěvě tohoto lázeňského města rozhodně neměli minout.

1. Karlovarské oplatky

Karlovarské oplatky jsou bezpochyby nejznámějším a nejstarším gastronomickým symbolem města. Jejich historie sahá až do počátku 19. století, kdy je podle legendy začal vyrábět cukrář Karel Bayer. Původně byly určeny pro lázeňské hosty jako vhodná svačina během procházek mezi pitím minerálních pramenů.

Tradiční karlovarské oplatky se vyrábějí z mouky, cukru, vody a rostlinného oleje. Jejich příprava probíhá mezi dvěma nahřátými pláty, které jim dávají charakteristický vzor a křupavou konzistenci. Klasická příchuť je oříšková, ale v průběhu let se sortiment rozšířil o mnoho dalších variant, jako jsou vanilkové, čokoládové, skořicové nebo karamelové.

Kde je ochutnat: Oplatky koupíte téměř všude v centru města, ale nejlepší jsou ty čerstvé přímo z výroben. Vyhlášené jsou například oplatky z manufaktury Kolonáda, která nabízí prohlídky výroby a ochutnávky.

2. Becherovka

Becherovka, někdy nazývaná „třináctý karlovarský pramen", je světoznámý bylinný likér, který se v Karlových Varech vyrábí již od roku 1807. Její tvůrce, Josef Vitus Becher, původně vyvinul tento nápoj jako žaludeční kapky. Dnes je Becherovka jedním z nejprodávanějších a nejtypičtějších českých likérů.

Tajemství Becherovky spočívá v jedinečné směsi více než 20 druhů bylin a koření, které se macerují v kvalitním lihu. Přesné složení je přísně střeženým tajemstvím, které zná jen několik vyvolených. Receptura je údajně uchovávána v trezoru a předávána z generace na generaci.

Becherovka má charakteristickou zlatavě jantarovou barvu a specifickou chuť, ve které se snoubí hořkost bylin se sladkostí koření a jemnou citrusovou notou. Tradičně se pije vychlazená jako digestiv, ale je také oblíbenou přísadou do míchaných nápojů.

Kde ji ochutnat: Nejlepší zážitek nabízí Jan Becher Muzeum v Karlových Varech, kde se můžete seznámit s historií výroby a na závěr prohlídky ochutnat tento tradiční likér.

3. Karlovarská sůl

Karlovarská vřídelní sůl je přírodní produkt získávaný odpařováním minerální vody z karlovarského Vřídla. Používá se již od 16. století a byla dokonce exportována do mnoha evropských zemí jako cenný léčivý prostředek.

Tato sůl obsahuje stejné minerály jako voda z pramenů – zejména hydrogenuhličitan sodný, síran sodný a chlorid sodný. Má mírně zásaditý charakter a používá se především k léčbě zažívacích potíží, pálení žáhy a ke zlepšení metabolismu.

V současnosti se karlovarská sůl prodává v různých formách – jako krystalická sůl pro přípravu nápojů, v tabletách pro snadnější užívání nebo jako součást kosmetických přípravků, zejména koupelových solí.

Kde ji koupit: Karlovarskou sůl najdete v lékárnách a ve specializovaných obchodech v lázeňské zóně města, například v Mlýnské kolonádě nebo přímo u Vřídla.

4. Moser křišťálové sklo

Sklo Moser není sice produkt k jídlu, ale rozhodně patří mezi nejcennější a nejznámější karlovarské výrobky. Sklárna Moser byla založena v roce 1857 Ludwigem Moserem a od té doby se vypracovala mezi světovou špičku v oblasti luxusního křišťálového skla.

Moserské sklo je proslulé svou jedinečnou kvalitou, čistotou a charakteristickým bezolovnatým složením, které mu dodává mimořádnou brilanci a trvanlivost. Ručně vyráběné křišťálové výrobky Moser zdobí domácnosti králů, prezidentů a významných osobností po celém světě.

Mezi typické produkty patří broušené vázy, nápojové soubory, mísy, svícny a další dekorativní předměty. Každý kus je unikátním uměleckým dílem, které v sobě spojuje tradiční sklářské techniky s moderním designem.

Kde se s ním seznámit: Návštěva Muzea Moser a sklárny na okraji Karlových Varů je skvělým zážitkem. Můžete zde sledovat sklářské mistry při práci a na vlastní oči vidět, jak vznikají světoznámé křišťálové skvosty.

5. Karlovarská růže

Karlovarská růže je unikátní suvenýr, který reprezentuje tradiční řemeslnou dovednost regionu. Jedná se o dekorativní předmět vyrobený z tenkých plátků minerálů, které se pomalu usazují na speciálních formách ponořených do minerální vody.

Proces tvorby karlovarské růže je velmi pomalý a trpělivý – růžička o průměru 10 cm se vytváří přibližně tři týdny. Během této doby se na formě postupně usazují minerální látky obsažené v termální vodě a vytvářejí tak charakteristickou strukturu připomínající okvětní lístky růže.

Každá růže je originálem, protože složení vody a podmínky při tvorbě se neustále mírně mění. Barvy růží se pohybují od sněhobílé přes různé odstíny červené až po zemité hnědé tóny, v závislosti na minerálním složení vody a použitých pigmentech.

Kde ji koupit: Originální karlovarské růže lze zakoupit v suvenýrových obchodech v centru města. Nejkvalitnější růže najdete v tradičních obchodech specializujících se na místní řemeslné výrobky.

Závěr

Karlovarské tradiční produkty jsou nejen chutnými suvenýry, ale také důležitou součástí kulturního dědictví tohoto slavného lázeňského města. Ať už si z Karlových Varů odvezete krabičku křehkých oplatek, láhev Becherovky, balíček vřídelní soli, křišťálovou skleničku Moser nebo dekorativní růži, budete mít doma kousek historie a řemeslné dovednosti, které se v tomto městě rozvíjely po staletí.

Příště, až navštívíte Karlovy Vary, nezapomeňte kromě ochutnávání léčivých pramenů a obdivování nádherné architektury věnovat pozornost i těmto tradičním produktům. Každý z nich má svůj příběh a je součástí toho, co dělá Karlovy Vary tak výjimečnými.